Editia V – Festivalul concurs naţional al tinerilor interpreţi „Ion Albeşteanu“

9-10 octombrie 2008, Slobozia

Organizatori: Consiliul Judeţean Ialomiţa, Consiliul Local Slobozia, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea“.

Preselecţia concurenţilor a avut loc în data de 8 octombrie la Slobozia, în urma acestei preselecţii evoluând în festival 15 concurenţi.

Concurenţii:
Ionuţ Apătăchioaie – Hunedoara
Viorica Lupu – Chişinău

Bogdan Cioranu – Vâlcea
Romina Nemeş – Bihor
Zina Ghiţulescu – Argeş
Teodora Lică – Gorj
Loredana Streche – Olt
Alin Trocan – Teleorman
Adriana Diaconu – Prahova
Mihaela Chiriţescu – Argeş
Maria Beatrice Băndoiu – Gorj
Gheorghe Ana – Ialomiţa
Sofia Pleşu – Mehedinţi
Ionel Coca – Suceava
Mihaela Precup – Prahova

Prima seară de festival – concursul tinerilor interpreţi, aceştia fiind acompaniaţi de orchestra „Doina Bărăganului“. Partea a doua a serii a revenit recitalurilor susţinute de soliştii vocali ialomiţeni Nicolae Rotaru, Adrian Măcianu, Elena Gârbacia, Nicoleta Rădinciuc, ansamblului folcloric „Doina Bărăganului“ şi ansamblului folcloric „Doina Armatei“ şi soliştilor săi: Elisabeta Turcu, Ilie Roşu, Ioana Cornea, Norica Enache, Dorela Istrate, Diana Matei.

A doua seară de festival a fost cea a Galei laureaţilor. După festivitatea de premiere a câştigătorilor au urmat recitalurile susţinute de Tiţa Stefan, Valentin Albeşteanu, Maria Loga, Dinu Iancu Sălăjanu, Nineta Popa, Marius Ciprian Pop şi câştigătorii ediţiilor precedente (Nicoleta Rădinciuc, Simona Cetăţeanu, Georgeta Chiţoran, Elena Lupu). Gala laureaţilor a fost acompaniată de Orchestra naţională de muzică populară a Radiodifuziunii Române – dirijor Adrian Grigoraş.

Festivalul a fost prezentat de solistul şi realizatorul de emisiuni TV Marius Ciprian Pop.

Juriul:
– Prof. univ. dr. Gheorghe Oprea – Academia de Muzică Bucureşti – preşedintele juriului
– Eugenia Florea – redactor Societatea Română de Radiodifuziune
– Vasilica Ghiţă Ene – redactor Radio Antena Satelor
– Lucian Iordăchescu – redactor Radio Craiova
– Valentin Albeşteanu – violonist
– Cristian Obrejan – director Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa
– Virgil Iaru – profesor muzică – Liceul de artă „Ionel Perlea“ – Slobozia

Spectacolele au avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, intrarea fiind liberă în limita locurilor disponibile.

Câştigătorii:
Trofeul „Ion Albeşteanu“ – Maria Beatrice Băndoiu – Gorj
Premiul I – Bogdan Cioranu – Vâlcea
Premiul al II-lea – Loredana Streche – Olt
Premiul al III-lea – Teodora Lică – Gorj
Menţiune: Alin Trocan – Teleorman
Menţiune: Romina Nemeş – Bihor
Menţiune: Viorica Lupu – Chişinău

Partenerul media al acestui eveniment artistic a fost postul naţional Romantica TV care a transmis ulterior înregistrarea integrală a festivalul. De asemenea, organizatorii îşi propun realizarea unui nou CD ce va cuprinde melodiile câştigătorilor şi vedetelor acestei ediţii.

Înapoi la pagina anterioara.


Page in 0,382 seconds.