Editia IV – Festivalul concurs naţional al tinerilor interpreţi „Ion Albeşteanu“

20-21 septembrie 2007, Slobozia

În perioada 20-21 septembrie 2007 s-a desfăşurat la Slobozia cea de-a IV-a ediţie a Festivalului concurs naţional al tinerilor interpreţi „Ion Albeşteanu“. Organizatorii acestui eveniment artistic de anvergură naţională au fost Consiliul Judeţean Ialomiţa şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa.

Scopul acestui festival este de a contribui la descoperirea şi promovarea celor mai valoroşi interpreţi de muzică populară, la stimularea interesului publicului pentru receptarea creaţiilor folclorice autentice, la valorificarea comorilor cântecului şi portului popular românesc şi introducerea sa în circuitul valorilor spirituale.

Alături de concurenţi reprezentanţi ai tuturor zonelor folclorice ale ţării au evoluat în recital nume de marcă ale muzicii populare: Aneta Stan, Steliana Sima, Ionuţ Sidău, Cristina Gheorghiu, Rodica Anghelescu, Nicolae Datcu, Maria Stroia, Eugenia Nedişan, Floarea Calotă, Florin Ologeanu, Tiţa Ştefan, Nineta Popa, Mioara Velicu, Valentin Albeşteanu, Nicolae Furdui Iancu şi ansamblul folcloric „Ciocârlia“. Concurenţii au fost acompaniaţi de Orchestra „Doina Bărăganului“, iar la Gala laureaţilor a evoluat orchestra naţională de muzică populară a Radiodifuziunii Române dirijată de maestrul Adrian Grigoraş. În prima seară de festival ansamblul folcloric „Doina Bărăganului“ a susţinut un recital în care au evoluat atât dansatorii cât şi orchestra şi soliştii vocali Nicolae Rotaru, Adrian Măcianu, Elena Gârbacia şi Nicoleta Vlad.

Concurenţii:

no images were found

Cora Stelian – Braşov
Popa Crina – Prahova
Coca Ionel – Suceava
Lupu Elena – Chişinău
Bucur Valentin – Ialomiţa
Botezatu Ana-Maria – Vrancea
Crăciun Laurenţiu – Teleorman
Brădăţan Alexandru – Suceava
Mariana şi Simona Tomele – Bihor
Olaru Maria – Vrancea
Apătăchioaie Claudiu Ionuţ – Hunedoara

Juriul:
– Prof. univ. dr. Gheorghe Oprea – Academia de Muzică Bucureşti – preşedintele juriului
– Vasilica Ghiţă Ene – redactor Radio Antena Satelor
– Roxana Gibescu – redactor Casa de discuri Electrecord
– Elise Stan – realizator TVR
– Lucian Iordăchescu – redactor Radio Craiova
– Valentin Albeşteanu – violonist
– Cristian Obrejan – director Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa
– Virgil Iaru – profesor muzică – Liceul de artă „Ionel Perlea“ – Slobozia

Prezentatorul festivalului a fost îndrăgita interpretă de muzică populară Floarea Calotă.

Spectacolele au avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, începând cu orele 18.00, intrarea fiind liberă în limita locurilor disponibile. Concursul propriu-zis s-a desfăşurat în ziua de 20 septembrie, iar pe 21 septembrie a avut loc Festivitatea de premiere şi Gala laureaţilor. Câştigătorii au fost recompensaţi de organizatori cu diplome şi premii.

Gala laureaţilor a fost transmisă în direct de postul naţional de Radio Antena Satelor, o înregistrare a acestui festival fiind difuzată ulterior pe postul naţional TVR. De asemenea organizatorii au editat un nou CD cu melodiile câştigătorilor şi vedetelor din recital.

Câştigătorii:
Trofeul „Ion Albeşteanu“ – Elena Lupu – Chişinău
Premiul I – Laurenţiu Crăciun – Teleorman
Premiul al II-lea – Alexandru Brădăţan – Suceava
Premiul al III-lea – Ionel Coca – Suceava
Menţiune: Simona şi Mariana Tomele – Bihor
Menţiune: Crina Popa – Prahova
Menţiune: Claudiu-Ionuţ Apătăchioaie – Hunedoara

Înapoi la pagina anterioara.


Page in 0,404 seconds.