Ediţia X – Festivalul naţional de folclor „Ion Albeşteanu“

2-3 octombrie 2014, Slobozia

Organizatori:
Consiliul Judeţean Ialomiţa, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, Consiliul Local Slobozia, Direcţia Municipală pentru Cultură, Învăţământ, Sport şi Tineret Slobozia.

Partener media: TVR

Preselecţia concurenţilor a avut loc în data de 21 august la Bucureşti, în urma acesteia având dreptul de a participa în festival 15 concurenţi.

Concurenţii:
1. Georgian Ionuţ Birceanu (28 ani) – Argeş
2. Mădălina Mîrza (20 ani) – Bistriţa Năsăud
3. Ioana Daliana Lazoc (16 ani) – Sălaj
4. Cosmin Scheanu (29 ani) – Olt
5. Camelia Ursachi (19 ani) – Suceava
6. Laura Mariana Mocăniţă (18) – Tulcea
7. Ilie Cornel Dură (25 ani) – Vâlcea
8. Cristina Maria Farcaş (18 ani)- Mureş
9. Ionela Guzic (24 ani) – Gorj
10. Stela Botez (25 ani) – Cahul – Republica Moldova
11. Florin Mihalache (20 ani) – Bucureşti
12. Maria Preda (24 ani) – Ialomiţa
13. Adina Mirela Băieşiu (22 ani) – Bistriţa Năsăud
14. Georgiana Andreea Necşa (20 ani) – Timiş
15. Ionuţ Cocoş (18 ani) – Ialomiţa

Concurentele Mădălina Mîrza şi Adina Mirela Băieşiu din Bistriţa Năsăud nu s-au prezentat în festival, în final evoluând 13 concurenţi.

Joi, 2 octombrie – Slobozia – Prima seară de festival – concursul tinerilor interpreţi, aceştia fiind acompaniaţi de orchestra „Doina Bărăganului” (conducerea muzicală: prof. dr. Cristian Obrejan).

Partea a doua a serii a revenit recitalurilor susţinute de Ştefania Strejescu şi ansamblul folcloric profesionist „Dor Românesc” cu soliştii Domnica Dologa, Ioan Dordoi, Felix Gălan, Mirela Petruş, Ioachim Spânu, Cristina Retegan, Anuţa Motofelea, Nicolae Cioanca, Veronica Bălan şi Matilda Pascal Cojocariţa; dirijor Ştefan Cigu.

Vineri, 3 octombrie – Slobozia – A doua seară de festival a fost cea a Galei laureaţilor. După festivitatea de premiere a câştigătorilor au urmat recitalurile susţinute de Adrian Măcianu, Narcisa Băleanu, Grigore Gherman, Daniel Pop, Nicoleta Rădinciuc Vlad, Victoriţa Lăcătuşu, taraful „Cristian Năstase“ din Bacău, taraful „Ion Albeşteanu“, soliştii instrumentişti David Brossier şi Leonore Grollemund (Franţa), Tiţa Ştefan, Valentin Albeşteanu şi Ionel Tudorache.

Festivalul a fost prezentat de Miruna Ionescu.

Juriul:

– Conf. univ. dr. Eugen Sandu – Universitatea de Muzică din Craiova, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România – preşedintele juriului;
– Dr. Maria Tănase Marin – producător TV – TVR2;
– Eugenia Florea – etnomuzicolog; realizator emisiuni folclorice;
– Adriana Mihai – realizator emisiuni radio la Societatea Română de Radiodifuziune; Satelor;
– Dr. Gavril Ţărmure – director Centrul Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud;
– Valentin Albeşteanu – violonist;
– Nicolae Rotaru – interpret de muzică populară;
– Prof. dr. Virgil Iaru – profesor muzică – Liceul de Artă „Ionel Perlea“ – Slobozia;
– Prof. dr. Cristian Obrejan – director Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa

Spectacolele au avut loc la Casa Municipală de Cultură Slobozia, intrarea fiind liberă în limita locurilor disponibile.

Câştigătorii:

Trofeul „Ion Albeşteanu” - Ionela Guzic -Gorj
Premiul I - Ionut Cocos – Ialomita
Premiul al II-lea - Georgiana Necsa – Timis
Premiul al III-lea - Stela Botez - Republica Moldova
Menţiune - Camelia Ursachi - Suceava
Menţiune - Cristina Maria Farcas - Mures
Menţiune - Florin Mihalache - Bucuresti
Menţiune - Laura Mariana Mocanita - Tulcea


Page in 0,449 seconds.