Ediţia XI – Festivalul naţional de folclor „Ion Albeşteanu“

22-23 septembrie 2016, Slobozia
Organizatori:
Consiliul Judeţean Ialomiţa, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, Consiliul Local Slobozia, Direcţia Municipală pentru Cultură, Învăţământ, Sport şi Tineret Slobozia.
Partener media: TVR Craiova
Preselecţia concurenţilor s-a desfăşurat în două etape, în datele de 23 iunie şi 11 august, în urma acestora având dreptul de a participa în festival 15 concurenţi.
Concurenţii:
1. Ştefan Dănuţ Şerban (17 ani) – Prahova
2. Roxana Croitoru (16 ani) – Gorj
3. Petru Rareş Enache (18 ani) – Dâmboviţa
4. Silvia Mihaela Bordeianu (20 ani) – Bacău
5. Elena Iuliana Călin (17 ani) – Argeş
6. Nicoleta Eleonora Gălăţanu (16) – Tulcea
7. Cosmin Scheanu (32 ani) – Olt
8. Alexandra Diana Dan (16 ani) – Suceava
9. Simona Alexandru (24 ani) – Teleorman
10. Florin Mihalache (22 ani) – Suceava
11. Liliana Iustina Ursachi (22 ani) – Bucureşti
12. Ionuţ Cocoş (20 ani) – Ialomiţa
13. Gelica Gabriela Vladu (20 ani) – Olt
14. Coralia Maria Costea (17 ani) – Sibiu
15. Mihaela Daju (20 ani) – Gorj
Concurenta Mihaela Daju nu s-a prezentat la festival, în final evoluând 14 concurenţi.
Deschiderea oficială a festivalului a avut loc printr-un spectacol folcloric desfăşurat în localitatea Albeşti, în data de 21 septembrie. Au susţinut recitaluri Nicoleta Rădinciuc Vlad, Nicolae Rotaru, Elena Pădure, Valentin Albeşteanu, orchestra „Doina Bărăganului“.
Joi, 22 septembrie – Slobozia – Prima seară de festival.
– Concursul tinerilor interpreţi, acompaniaţi de orchestra „Doina Bărăganului” (conducerea muzicală: dr. Cristian Obrejan).
– Recitaluri susţinute de Ionela Sterp (câştigătoarea ediţiei a II-a a Festivalului naţional de folclor „Doina Bărăganului“; Nicoleta Rădinciuc Vlad; Elena Pădure; Cristian Pomohaci.
Vineri, 23 septembrie – Slobozia – A doua seară de festival
– Gala laureaţilor.
– Recitaluri: Zinaida Bolboceanu; Constantin Lătăreţu; Tiţa Ştefan, Valentin Albeşteanu (acompaniaţi de taraful „Ion Albeşteanu“); Nicolae Furdui Iancu (acompaniat de taraful „Crai Nou“)
Festivalul a fost prezentat de Miruna Ionescu.
Juriul:
– Conf. univ. dr. Eugen Sandu – Universitatea de Muzică din Craiova, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România – preşedintele juriului;
– Prof. dr. Maria Tănase Marin – producător TV – TVR2;
– Prof. dr. Elise Stan – etnomuzicolog; realizator emisiuni TVR;
– Prof. dr. Daniela Roxana Gibescu – etnomuzicolog; Casa de discuri Electrecord;
– Florentina Satmari – preşedintele Asociaţiei Culturale „Florentina Satmari;
– Tiţa Ştefan – interpretă muzică populară;
– dr. Virgil Iaru – profesor muzică – Liceul de Arte „Ionel Perlea“ – Slobozia;
– dr. Cristian Obrejan – manager Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa
Spectacolele au avut loc la Casa Municipală de Cultură Slobozia, intrarea fiind liberă în limita locurilor disponibile.
Premii:
Trofeul „Ion Albeşteanu” – Simona Alexandru – Teleorman
Premiul I – Ionut Cocos – Ialomita
Premiul al II-lea – Alexandra Diana Dan – Suceava
Premiul al III-lea – Florin Mihalache – Bucureşti
Menţiune – Liliana Iustina Ursachi – Suceava
Menţiune – Silvia Mihaela Bordeianu – Bacău
Menţiune – Gelica Gabriela Vladu – Olt


Page in 0,251 seconds.